На 4 юни (неделя), от 19:00 ч. в Зала „България“ Академичният хор „Ангел Манолов“ към Национален студентски дом с диригент Дарена Попова ще отбележи с празничен концерт с вход-свободен своята и тази на Студентския дом 90 годишнина. Концетрът се провежда под патронажа на Президента на Република България, г-н Румен Радев.
Академичен хор „Ангел Манолов“ при НСД е една от най-дълголетните български хорови формации, която в своята 90-годишна история е изписала значими страници в българското хорово изкуство и има принос в утвърждаването на българската традиция в европейската и световната хорова практика.
Хорът е основан от маестро Ангел Манолов през 1933 г. и представлява първата студентска организация, започнала творческата си дейност в недовършения все още новопостроен Студентски дом на пл. „Народно събрание“ в центъра на столицата ни. От 1993 г. хорът приема името на своя основател, а от 1998 г. до днес негов диригент е Маестро Дарена Попова.
ПРОГРАМА НА КОНЦЕРТА:
Откриване – „Messe No2 E-moll“, муз. Антон Брукнер /със специалното участие на Камерен духов ансамбъл/:
- Kyrie
- Gloria
- Credo
- Sanctus
- Benedictus
- Agnus Dei
- Я изгрей слънце, муз. Атанас Илиев
- Дамнян танец води, муз. Александър Морфов
- Стара са майка ни ложе, муз. Тодор Попов
- Изгреяло ясно слънце, муз. Петко Стайнов
- Слана падна, Гане, муз. Добри Христов
- “Casta Diva” из оп. “Норма”, муз. Винченцо Белини
Солист: Нона Кръстникова
Акомпанимент: Румяна Христова - „Memory“ из Мюзикъла „Котките“, муз. Андрю Лойд Уебър
Акомпанимент: Румяна Христова - Ереван – Еребуни, муз. Едгар Оганесян
Акомпанимент: Румяна Христова - “Rivers of Babylon”, муз. Франк Фариан
Солисти: Николай Германов – Алт Саксофон, Петър Щерев – Цугтромбон
Акомпанимент: Сокол Трайков - Мари моме, муз. Добри Христов
Изпълнение: Сборен хор - Многая лета, муз. Дмитрий Бортнянски
Солист: Петър Петров
За своя юбилеен концерт се подготвя и Академичен фолклорен ансамбъл „Иван Тодоров“ към Национален студентски дом, който в края на м. юни ще отбележи своята 65-годишнина с юбилеен концерт в Младежкия театър в гр. София. За да научите повече подробности за събитието, както и за предстоящите регулярни отворени репетиции на Ансамбъла, които се провеждат ежеседмично в зала 304 на НСД, следете страницата на АФА във Фейсбук.

Също по повод на юбилейните чествания на НСД, на 29-ти май от 18-30 ч. пред паметната плоча в чест на дарителите и създателите на Студентския дом ще бъде положен венец от членовете на Съвета и Експертната комисия на НСД. Инициативата отбелязва ежегодно датата 30-и май, която е обявена за „Празник на Студентския дом“ със заповед на министъра на образованието и науката от 2002 г. На този ден през 1931 г. е направена първата копка на сградата, която е завършена две години по-късно.

В навечерието на своя юбилей, Националният студентски дом отбеляза и Деня на българската просвета и култура, 24-ти май, с две инициативи от книжния свят – с нов тираж на юбилейното издание „Домът и Университетът. Споделени истории от Царство България“ и с дарение от над 600 тома за Библиотеката и Читалнята на НСД, получено от „Център на книгата“ при Нов български университет по повод на 30-годишнината от създаването на НБУ, с който университет НСД има множество съвместни проекти през последните години, най-вече в сферата на културата и обучението по изкуства.

Разбира се, не всички юбилейни събития са насочени към миналото. Така например, на 08-и юни в Национален студентски дом ще се състои среща на „Носителите на промяна“ – инициатива на Move.bg, която събира редица от най-изявените млади българи от гражданския, публичен, академичен и бизнес сектори. Всички те ще разсъждават върху казусите, които стоят пред бъдещето на Студентския дом и неговата роля в променящия се свят.

Друго събитие, насочено към бъдещото на академичната система у нас, и мястото на Студентския дом в нея, е семинарът „Нови тенденции в кариерното консултиране“, организиран от Студентското общество за компютърни изкуства. Събитието ще се проведе в Национален студентски дом на 01.06.2023 г. от 10:00 до 13:00 ч. Форумът е традиционно място за обмяна на опит и среща на кариерни консултанти, преподаватели, студенти и ученици. Входът е безплатен, но се изисква предварителна регистрация. Тази година темите са фокусирани в области като: Изкуствен интелект и кариерно консултиране; Проблеми на дигиталната медийна грамотност и консултирането; Предприемачество – нови форми в дигиталната епоха; Кариерното развитие в корпоративния сектор – подходи и практики; Дигитализацията – нови професии; Дигитализация на културно-историческото наследство.

Други ключови събития от Годишната програма за дейност на НСД, посветени на 90-годишнината на културно-просветния институт, са провеждащите се в периода май-юни премиери по творческите проекти на резидентите на Студетския дом. Резидентската програма на НСД се осъществява пилотно с финансовата подкрепа и любезното съдействие на Фондация „Лъчезар Цоцорков“. Сред проектите, които имаха своите премиери на Камерна сцена на НСД през м. май, се нареждат (по ред на снимките): „Астория“ на Валерия Минева; „Танц Генератор“ на Ирина Стоянова; „Дигитална поезия“ на Християна Стоименова.



Откриването на поредния от проектите по резидентската програма – аудио-визуалната творба „Полетът“ на Мира Владимирова ще се състои на 19-и юни в Национален студентски дом. Ще може да я посетите там до 25-и юни с вход – свободен. „Полетът“ представя историите на няколко души, преживели различни житейски и здравословни препятствия. Проектът е вдъхновен от силата и размаха на крилете на тези „летящи“ хора.

А покрай всички юбилейни и други вътрешни събития на Студентския дом и центровете за студентски услуги към НСД, през целия м. май и м. юни продължават външните събития на независими творци, които Студентският дом има честта да домакинства. Сред най-запомнящите се гостувания от последните 30 дни попадат (по ред на снимките): арт-инсталацията „Изкуство с увреждане“ на Полина Герасимова; пънк-рок концертът в памет на музиканта Димитър Воев от „Нова Генерация“; майсторският клас на хореографа – танцьор Мико Хювенен, част от образователната платформа „Без дистанция“, проведен в рамките на 6-ото издание на „Antistatic International Festival for Contemporary Dance and Performance“.



Трябва да влезете, за да коментирате.